Wspólnota ALFA w Krakowie
Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! ( Mk 16, 15)
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Wspólnota ALFA w Krakowie Strona Główna
->
O tym co nas zastanawia...
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
FIDES QUAERENS INTELLECTUM (wiara szukająca zrozumienia)
----------------
O tym co nas zastanawia...
Sprawy wspólnoty
----------------
Zapowiedzi, wydarzenia, ogłoszenia, komentarze, uwagi, spostrzeżenia
Świadectwa
Modlitwa
Z innej beczki....
----------------
Off-Topic i inne rozmowy
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Basiek
Wysłany: Pon 21:52, 15 Wrz 2008
Temat postu:
Zacznę od tego, iż świat gier RPG już dawno nie jest zdominowany przez mężczyzn, a nawet coraz częściej spotyka się dziewczyny, które są naprawdę w nie dobre,a nawet lepsze niż faceci...ale to taka dygresja.
Pisząc na ten temat coś, mam ochotę bronic tego typu gry, ale mam tą świadomośc, że wszystko z umiarem, bo to nie znaczy, że jak grasz w gierki z elementami fantasy to od razu utożsamiasz się, idziesz i tam kogos zatłuczesz...NIE. Ale wiadome, że zło różnymi chadza ścieżkami i małymi kroczkami i dlatego własnie cza się miec na baczności, bo litości... najlepiej widac na zapisach, ile życia marnujemy...nie je się, jest się drażliwym.
Cytat:
(zakładam, że mówimy o prawdziwym RPG, a nie planszówce z mistrzem gry Wesoly )
a co za różnica jest, jak tu odwoływanie jest nawet do książek?
Świat magii to świat magii, nie ważne, czy w książce grze(RPG, czy nie RPG), w telewizji, czy nie wiadomo gdzie jeszcze.
...dobra, ale przejdę do bronienia. Przykład chociażby Tolkiena, no mówię wam do tej pory nie czaje, jak osoba wierząca taką książkę napisała, no normalnie niesamowite, mało tego zafacynowana była mitologią starodawnych ludów, zwłaszcza skandynawskich.
Do czego zmierzam...tak naprawdę połowę bajek by pasowało oskarzyc o okultyzm i nie chodzi mi wcale o te w stylu "witch", ale i te które znamy z dzieciństwa, no bo tam są czary!!!!
Przyznaje, że ja mojemu dziecku nie pozwoliłabym grac w tego typu gry, przynajmniej nie jako małemu niedojrzałemu człowiekowi.
A jakie mamy piękne lektury: "Mistrz i Małgorzata", "Dziady", "Wesele"...coś fantastycznego.
A na koniec...tak żeby było więcej chaosu...jak kiedyś no stop w coś grałam, tak normalnie teraz mi się nie chce, bo nie ukrywajmy, gry w stylu LoM i FF są wciągające, ale również sprzyjają formie ucieczki od rzeczywistości.
mam nadzieję, że w tym chaosie można coś odczytac:)
seeker
Wysłany: Wto 0:11, 09 Wrz 2008
Temat postu:
ja np. bardzo nie lubiłem grać w RPG (komputerowe bo na żywo nie miałem przyjemności) kiedy nie mogłem się wczuć w bohatera a ciężko mi było się wczuć w bohatera który robił coś niezgodnego z tym co sam uważam, wydaje mi się że wczuwanie się w kogoś takiego ma swój skutek jednak, pewnie niezbyt dużo jeśli ktoś to traktuje z dystansem ale zawsze jakiś,
z tymże ja np. nie widzę nic złego w tym że masz tam inny świat czyli innych bogów też np., bardziej coś złego widzę w tym jakie zachowania przybierasz w tym świecie, jeśli grasz kogoś nieuczciwego, kto oszukuje itp. czyli zmuszasz się do zmiany myślenia (bo gdybyś Ty się znalazł w tym świecie to byś zrobił co innego) to nie jest to fajne bo wcielasz się w rolę tego kogoś i zaczynasz myśleć takimi kategoriami,
wodzu
Wysłany: Pon 18:46, 08 Wrz 2008
Temat postu:
witam!!!
ja sam grywałem w rpg- i, nawet na rekolekcjach zdażała sie mała sesyjka w wampira..
jakoś ostatnio nie grywam, z wielu powodów.
czy ma to jakis wpływ na psyche, czy też na życie religijne, pewnie tak...
ale jeśli jest sie dojrzałym katolikiem, to samemu sie odpowie jaki wpływ ma na mnie dane srodowisko, czy też dana gra...
powiem że znam kilkoro którzy poprzez rpg, przestali chodzic do Koscioła, czy wpadli w jakies dziwne neopoganskie wierzenia...
niegdyś, jak bylismy młodymi, potrafilismy w jedną sesje grać ok. 14 godzin minimum - bez przerwy, a było i tak, ze 24 sie grało...
zapominając o swiecie, obowiazkach...
cóz, na koniec przedstawie Wam pewna postać, słów kilka o Niej..
Ks. Aleksander Posacki SJ – filozof, teolog, znawca historii mistyki, demonologii oraz proble-matyki sekt, okultyzmu i ezoteryzmu, wykładowca akademicki, publicysta, duszpasterz. Autor wielu książek (m.in. "Okultyzm, magia, demonologia"; "Niebezpieczeństwa okultyzmu"; "Sekty – zagrożeniem i wyzwaniem"; "Dlaczego nie Metoda Silvy?"; "Spiritismus – was unterscheidet ihn von Parapsychologie und Magie?"; "Egzorcyzmy, opętanie, demony"; "Harry Potter i okultyzm"), licznych artykułów naukowych i haseł encyklopedycznych (w tym ponad 100 haseł w Encyklopedii “Białych Plam”). Konsultant egzorcystów katolickich w Polsce i zagranicą. Wykładowca na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów (Niemcy, Polska), organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriela Amortha.
dlaczego o Nim wspominam.. Znam Ojca z wykładów, naprawde jest ciekawą Osobistością!!!
Proponuje zaglądnąć do Jego dzieł, jak i artykułow - dostępne w sieci, polecam ciekawy o "Harrym Poterze"!!!
pozdrawiam w Panu!
wódz
Inny
Wysłany: Nie 20:52, 07 Wrz 2008
Temat postu:
Ha! - wpadłem wreszcie na forum, a tu temat jak znalazł.
Przyznam, że nie czytałem tych 'radykalnych' twierdzeń i pisząc poniższe słowa staram sie być obiektywny w miarę swoich skromnych możliwości.
'Pierwsze primo' - samo RPG (Role Playing Game) tudzież LARP (Live Action Role Playing) nie są bezpośrednio powiązane z wykorzystywaniem w nich tematyki bogów/demonów/magii etc. Całość polega na wcielaniu się w i odgrywaniu konkretnych ról postaci w podanej sytuacji.
(zakładam, że mówimy o prawdziwym RPG, a nie planszówce z mistrzem gry
)
'Secundo primo' - Skądś jednak te demony/bóstwa się biorą w RPG, więc nie ma co ich chować pod pierzynę. Wynika to z tego, że sam scenariusz Larpa/sesji RPG jest umieszczony w takim, czy innym świecie. Nie musi być on w żaden sposób 'umagiczniany' - zdarzało mi się nie raz grać w coś w 'realnym świecie'. Kwestia jednak jest taka, że niejednokrotnie łatwiej jest tworzyć ciekawy scenariusz w świecie, który jest w jakiś sposób odmienny od naszego. Kolejna sprawa to fakt, iż sama idea RPG znalazła swój początek głównie wśród miłośników fantastyki i była rozwijana w taką stronę (rynek producentów podręczników
) .
'Tertio Primo' - Meritum sprawy:
Dla mnie osobiście - kwestia występowania wszystkich tych rzeczy 'nadnaturalnych' jest porównywalna do ich występowania w książce fantasy/science fiction. Tak jak czytając możemy wczuć się w postać, identyfikować z bohaterem tak i w RPG. Na sesji/LARPie wymaga to jednak od nas większego użycia wyobraźni, a nie korzystania z gotowego tekstu.
Nie przeczę, że RPG może być szkodliwe np. dla ludzi zbyt młodych - takich, który jeszcze nie mają w pełni wyrobionego chociaż trochę realnego poglądu na świat - ale to w podobnym zakresie jak wciągające książki. Poza tym - z założenia wiadome jest, że to co odgrywamy jest w 100% fikcyjne.
Po całkiem już niezłej ilości lat spędzonych z RPG mogę stwierdzić, że nie spotkałem się z przypadkiem, by ktoś faktycznie przenosił swoje zachowania związane ze zjawiskami nadnaturalnymi na sesji do normalnego życia. Dla mnie zawsze jest dystans i praktycznie u wszystkich moich znajomych też ( a przynajmniej takie odnoszę wrażenie).
Kontrowersyjne wydawać się mogą pewne dosyć popularne systemy/światy RPG takie jak powiedzmy Wampir:Maskarada, które zazwyczaj w pierwotnym założeniu postaci mają ich odczłowieczenie i zło. Dla mnie są one przez to tym bardziej na dystans, ale nie przeczę, że może w nich być coś niepokojącego. Tylko w mojej opinii - to prędzej np. środowiska okultystyczne mogą korzystać z RPG jako dodatkowej formy swojej aktywności, a nie wyrastać z niego.
Jako że wszystko, co tutaj wypisuję, jest li tylko i wyłącznie moimi przemyśleniami nie podpieranymi niczym poza doświadczeniem własnym i wynikającym z obserwacji znajomych - sądzę, że wartało by w tym zakresie też skonsultować sie np. z psychologiem, który na pewno ma w tym zakresie pełniejszy obraz.
A - właśnie - tzw. Krakowską Dramę (Seria Larpów powiązanych ze sobą fabularnie) - Kraków by Night w świecie wspomnianego Wampira prowadzi pewna młoda psycholog. Trzeba zaznaczyć, iż RPG, a raczej coś bardzo podobnego(psychodrama), jest czasami wykorzystywane przez psychologów, by pomagać ludziom w rozwiązywaniu ich problemów. Ale tutaj nie czuję się osobiście dosyć kompetentny by się wypowiadać.
Sprawę cRPG traktowałbym w ogóle z dystansem, albowiem tutaj praktycznie nie ma tego co jest najistotniejsze - odgrywania i umieszczania siebie na miejscu postaci. (jestem dosyć 'ortodoksyjny' pod tym względem). To po prostu gra komputerowa umiejscowiona w pewnym scenariuszu. (nie mamy tu miejsca na dyskusję o wpływie gier komputerowych na ludzi)
Dyskryminacja - niestety nie zastosuję się do Twojej prośby
. Śmiem twierdzić, iż formułowanie pytania tylko do płci męskiej jest podążanie za dawno już nieaktualnym stereotypem. O ile może cRPG jest zdecydowanie bardziej uskutecznianie przez mężczyzn to samo RPG i LARPy już nie tak bardzo. Jako człowiek, któremu zdarza się dosyć często bywać na konwentach mogę stwierdzić, że płeć piękna nie stanowi już takiego kosmicznego wyjątku. (i chwała Im za to !)
Ba - ostatnio okazało nam się, że wśród moich najbliższych znajomych zajmujących się taką formą aktywności - zaczęły przeważać kobiety...
Rany... ile tego spisałem... Na razie tyle na pierwszy rzut. Jak dojdę czegoś jeszcze wartego napisania, to tutaj wrócę...
D
Wysłany: Pią 23:10, 05 Wrz 2008
Temat postu: rpg
Pytanie raczej do mezczyzn (tylko mi nie zarzucajce dyskryminacji...)
Czy grywacie/grywaliscie w rpgi(crpg)? Jesli tak to jaki jest wasz stosunek do tego, ze w takich grach zazwyczaj pelno jest magii, demonow, okultyzmu itp, a przede wszystkim wystepuja inni bogowie. Troche zycia na tym stracilem i praktycznie kazda taka pozycja zahacza mniej lub bardziej o kwestie bogow czy bostw. Na necie oczywiscie nie brakuje radykalnych twierdzen na ten temat... Co o tym sadzicie?
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par
HEDONISM
Regulamin